Skip to main content

Municipal races continue to draw local candidates

August 1, 2014

Candidates are continuing to file for municipal positions to be determined in the November general election.

The recent filing period opened at noon July 25 and closes at noon Aug. 15.

As of mid-morning today, the following individuals have filed as candidates.

The candidates listed here also include those who previously filed for county positions before the preferential primary election, but will be included on the Nov. 4 general election ballot.

Alexander
•Mayor, Farren Wadley; Corliss Jerry Ball.
•Alderman, Ward 1, Position 1, no filings to date.
•Alderman, Ward 1, Position 2, Jean Cummings Fisher.
•Alderman, Ward 2, Position 1, no filings to date.
•Alderman, Ward 2, Position 2, Andy Mullins.
•Alderman, Ward 3, Position 1, no filings to date.
•Alderman, Ward 3, Position 2, Harvey C. Howard.
•Alderman, Ward 4, Position 1, no filings to date.
•Alderman, Ward 4, Position 2, no filings to date.

Benton
(All races are nonpartisan.)
•Mayor, Mayor David J. Mattingley, incumbent.
•City Clerk, Cindy Stracener, incumbent.
•City Attorney, Brent Houston, incumbent.
•Alderman, Ward 1, Position 1, no filings to date.
•Alderman, Ward 1, Position 2, Charles Cunningham, incumbent.
•Alderman, Ward 2, Position 1, no filings to date.
•Alderman, Ward 2, Position 2, no filings to date.
•Alderman, Ward 3, Position 1, Bill Donnor, incumbent.
•Alderman, Ward 3, Position 2, Jerry Ponder, incumbent.
•Alderman, Ward 4, Position 1,Brad Moore, incumbent.
•Alderman, Ward 4, Position 2, James A. Herzfeld.
•Alderman, Ward 5, Position 1, Steve Lee, incumbent.
•Alderman, Ward 5, Position 2, Alderman Lori Beaty Terrell, incumbent.

Bryant
(All races are nonpartisan.)
•Mayor, Randy Cox; Alderman Adrian Henley.
•City Clerk, Heather McKim, incumbent.
•City Attorney, Doug Mays.
•Alderman, Ward 1, Position 1, Lorne Gladden.
•Alderman, Ward 1, Position 2, no filings to date.
•Alderman, Ward 2, Position 1, Mike Chandler, incumbent.
•Alderman, Ward 2, Position 2, Rae Ann Fields.
•Alderman, Ward 3, Position 1, no filings to date.
•Alderman, Ward 3, Position 2, no filings to date.
•Alderman, Ward 4, Position 1, Brenda White Miller, incumbent.
•Alderman, Ward 4, Position 2, no filings to date.

Haskell
(All races are nonpartisan.)
•Mayor, Jayme Watson-Bruton; Jerry D. Tittle; Janie Lyman.
•Alderman, Ward 1, Position 1, no filings to date.
•Alderman, Ward 1, Position 2, Dallas Wright.
•Alderman, Ward 2, Position 1, no filings to date.
•Alderman, Ward 2, Position 2, no filings to date.
•Alderman, Ward 3, Position 1, no filings to date.
•Alderman, Ward 3, Position 2, Roy H. Carman.
•Alderman, Ward 4, Position 1, no filings to date.
•Alderman, Ward 4, Position 2, no filings to date.

Shannon Hills
•Mayor, Mayor Mike Kemp, incumbent.
•Alderman, Ward 1, Position 1, James M. Frala, incumbent.
•Alderman, Ward 1, Position 2, Sue Skipper, incumbent.
•Alderman, Ward 2, Position 1, no filings to date.
•Alderman, Ward 2, Position 2, Alderman Jill Hatcher, incumbent.
•Alderman, Ward 3, Position 1, no filings to date.
•Alderman, Ward 3, Position 2, no filings to date.

Saline County
(All races are partisan.)
•County Judge, Mayor Jeff Arey, Republican; Shawn Hipskind, Libertarian.
•County Clerk, incumbent Doug Curtis, Republican.
•Sheriff, Rodney Goshien Sr., Democrat; Rodney Wright, Republican.
•Assessor, Bob Ramsey, Republican.
•Collector, Collector Joy Ballard, Republican.
•Circuit Clerk, Myka Bono Sample, Republican.
•Treasurer, Treasurer Larry C. Davis, Republican.
•Surveyor, County Surveyor Aaron Rasburry, Republican.
•Coroner, Kevin Cleghorn, Republican; Sam Ballard, Independent.
•Justice of the Peace, District 1, Justice of the Peace Pat Bisbee, Republican.
•Justice of the Peace, District 2, Everette Hatcher, Republican; Mel Kirby, Independent.
•Justice of the Peace, District 3, Steve Gladden, Republican.
•Justice of the Peace, District 4, Justice of the Peace Barbara Howell, Republican.
•Justice of the Peace, District 5, John Kimbrough, Republican.
•Justice of the Peace, District 6, Justice of the Peace Tammy Schmidt.
•Justice of the Peace, District 7, Justice of the Peace Josh Curtis, Republican.
•Justice of the Peace, District 8, Edward A. Albares, Republican.
•Justice of the Peace, District 9, incumbent Greg Thomas, Democrat; David Gibson, Republican.
•Justice of the Peace, District 10, Justice of the Peace Jim Whitley, Republican.
•Justice of the Peace, District 11, Mike Creekmore, Republican.
•Justice of the Peace, District 12, Justice of the Peace J.R. Walters, Republican.
•Justice of the Peace, District 13, Justice of the Peace James Zahnd, Republican.
•Constable, District 1, Constable Paul Viner, Republican; Glenn A Thompson, Democrat.
•Constable, District 2, Constable Bobby Hahn, Republican.

NORTH LITTLE ROCK — The Bryant Lady Hornet swim team dominated for their third consecutive victory...
CABOT — After going into triple overtime, the Benton Panthers defeated the Cabot Panthers 75-72 on...
Michael Conochan’s Pro Football Recap- Week 15 Thursday Night Football 12/11/14 Arizona (11-3) 12...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes